likwidacja cienie pod oczami wrocław

Piękna oprawa oczu. Jak zlikwidować cienie pod oczami. Część 2.
Radzi dr Edyta Engländer,  specjalista dermatologii estetycznej.

Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry wokół oczu, usunąć cienie pod oczami i jakie możliwości oferuje nowoczesna medycyna estetyczna.

Toksyna botulinowa – raz!

W łagodzeniu objawów starzenia okolicy oczu ważne miejsce zajmują  zabiegi podania toksyny botulinowej, które nie tylko spłycają zmarszczki mimiczne wokół oczu (tzw. kurze łapki), ale też pozwalają na delikatne uniesienie brwi. Zabiegi podania toksyny botulinowej są najczęstszą procedurą estetyczną na świecie i często jednym z pierwszych zabiegów na które zgłaszają się młode kobiety. Należy pamiętać, że toksyna botulinowa relaksuje mięśnie, a nie wpływa bezpośrednio na jakość skóry. U osób, u których skóra jest w dobrej kondycji, zabiegi te przynoszą dobre rezultaty, z czasem przestają być wystarczające. Zbyt częste iniekcje toksyny w mięsień okrężny powodują zmniejszenie jego masy, a co za tym idzie zmniejszenie objętości tkanek miękkich okolicy oka i coraz słabsze efekty zabiegu.

Przeciwwskazaniem do podania toksyny w obrębie powieki dolnej jest skłonność do obrzęku w tej okolicy. Możemy wtedy wykonać zabieg „mezobotoksu” polegający na śródskórnym podaniu w kilku miejscach toksyny w dużym rozcieńczeniu. Zabieg toksyną botulinową powinien być wykonywany nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Cienką igłą – mezoterapia

Jeśli chodzi o regenerację samej skóry okolicy oka to medycyna estetyczna proponuje wiele metod. Obecnie na całym świecie największą popularnościa cieszą się zabiegi, które pobudzają skórę do samodzielnej regeneracji, poprzez pobudzenie naturalnych mechanizmów organizmu. Przedstawione poniżej metody dobrze wpisują się w ten trend.

Dr Edyta Engländer

Edyta Engländer

Przyczyn powstawania cieni jest wiele: zmęczenie, słaba mikrocyrkulacja, palenie tytoniu. Często cienie są dziedziczne.

Intensywną regenerację skóry wokół oczu zapewnia mezoterapia igłowa z użyciem koktajli witaminowych i/lub kwasu hialuronowego. Zabieg dostarcza w głąb skóry substancje nawilżające wspomagające regenerację i powinien być wykonywany w serii. Na rynku dostępne są gotowe koktajle dedykowane skórze wokół oczu, a także liczne preparaty kwasu hialuronowego do mezoterapii dodatkowo wzbogacone o antyoksydanty, mannitol czy glicerol.

Szczególnym preparatem do mezoterapii jest osocze bogatopłytkowe. Jest to własne osocze pacjenta otrzymane poprzez odwirowanie krwi żylnej. W procesie wirowania oddziela się czerwone i białe krwinki od osocza zawierającego jedynie skoncentrowane płytki krwi. Tuż przed wykonaniem zabiegu do strzykawki dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu.

Metoda ta pozwala na pobudzenie komórek do regeneracji. Daje komórkom sygnał do odnowy i rewitalizacji, a przy tym jest w pełni naturalna i bezpieczna. Nie niesie ryzyka alergii ani nietolerancji. Terapia ta pobudza komórki do produkcji kolagenu typu III, charakterystycznego dla bardzo młodej skóry. Zabieg powinien być wykonany w serii 4 zabiegi co 2 tygodnie.

Roller w akcji

Inną metodą regeneracji skóry wokół oczu jest metoda mikronakłuwania frakcyjnego przy użyciu specjalnych urządzeń  lub ręcznych rollerów. Poprzez stymulację produkcji kolagenu i uruchamianie procesów naprawczych poprawia napięcie i elastyczność skóry, jej ukrwienie i odżywienie oraz zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek.

Mikronakłuwanie frakcyjne pozwala również na wprowadzenie substancji czynnych w głąb skóry, dzięki czemu zabieg jest jeszcze bardziej skuteczny. W tym celu stosuje się koktajle do mezoterapii, osocze bogatopłytkowe i inne preparaty w zależności od potrzeb skóry. Zabieg również powinien być wykonywany w serii, rekomenduje się wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach 3-6 tygodni.

 

Światło lasera – laseroterapia

Kolejną metodą bezoperacyjnego usuwania zmarszczek i regeneracji skóry jest laseroterapia laserem frakcyjnym CO2. Polega ona na uzyskaniu znacznej poprawy stanu skóry, związanej z jej całkowitą przebudową.

Zabieg laserem CO 2 powoduje ogrzanie i kontrolowane uszkodzenie głębokich warstw skóry, bez odparowania tkanek. Poprzez uruchomienie procesów gojenia uszkodzonych fragmentów skory dochodzi do zwiększenia ilości kolagenu i elastyny w skórze , a co za tym idzie poprawy jej elastyczności ukrwienie i wyrównania kolorytu. W okolicy oka zabieg laserem CO2 może być wykonany na dolnej powiece, tylko do granicy kostnej oczodołu, a na górnej przy zastosowaniu specjalnych nakładek na gałkę oczną.

Dwutlenek węgla dla urody

Stosunkowo nowym zabiegiem w medycynie estetycznej jest zabieg karboksyterapii polegający na podaniu CO2 pod skórę. Aplikacji CO2 w okolicach oczu uruchomia wiele mechanizmów poprawiających wygląd skóry. Jednym z nich jest zwiększenie przekrwienia tej okolicy, lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek oraz działanie lipolityczne. Zabieg karboksyterapii polecany jest dla osób mających nie tylko cienie pod oczami, ale i tych, które zmagają się z tzw. “workami pod oczami”, zmarszczkami statycznymi oraz poduszeczkami tłuszczowymi okolic oczu. Zabieg jest krótki i nie pozostawia widocznych śladów. Poleca się wykonanie serii 5-6 zabiegów, raz w miesiącu.

Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

zabiegi kwasem hialuronowym

Jakie jeszcze metody na usuwanie cieni pod oczami oferuje współczesna dermatologia estetyczna?
Czytaj: Piękna oprawa oczu. Cienie pod oczami. Część 1

Wszystkie opisane powyżej zabiegi rewitalizacji skóry powinny być wykonane w serii. Należy również pamiętać, że najlepszy efekt przynosi łączenie kilku metod. Decyzję o tym w jakiej kolejności i ile zabiegów wykonać powinien podjąć lekarz.

Większość opisanych zabiegów łączy się z czasowym uszkodzeniem skóry, dlatego po zabiegach konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna kremem z wysokim filtrem.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, gdy nadmiar skóry na powiekach górnych utrudnia widzenie i przy dużych workach pod oczami, zabieg chirurgiczny może okazać się nie tylko najszybszym, ale także bardziej opłacalnym finansowo sposobem na poprawę urody.

Edyta Engländer, specjalista dermatolog

 

Artykuł ukazał się w magazynie Uroda i Medycyna. Porady Ekspertów

redukcja cieni pod oczami likwidacja cieni pod oczami jak usunąć cienie pod oczami usuwanie cieni pod oczami wrocław dermatologia estetyczna wrocław

 

Inne artykuły z naszej Strefy Wiedzy:
Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej


Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej

 

 

usuwanie cieni pod oczami

 

 

Piękna oprawa oczu. Jak usunąć cienie pod oczami. Część 1

 

 

Wypróbuj sprawdzone zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Zajrzyj do zakładki: ZABIEGI