Retinol – jeszcze kilka lat temu ta mało popularna substancja królowała wyłącznie w gabinetach dermatologów. Obecnie szturmem zdobyła półki popularnych sieciówek i miejsce na urodowych stronach www.

Na czym polegają jego wyjątkowe właściwości, kto może ją stosować, kiedy i jak możemy ją aplikować oraz na więcej pytań odpowie dr Edyta Englander, specjalista dermatolog, od kilkunastu lat zajmująca się terapią z użyciem retinolu. „Retinol to pochodna witaminy A, zwanej popularnie witaminą młodości, która łatwo przenikając w głąb skóry, pobudza jej komórki do odnowy. Cieszy mnie, że retinol do niedawna proponowany pacjentkom przez dermatologów, obecnie stał się dostępny właściwie każdemu odbiorcy. A jest to o tyle ważne , że retinol to właściwie  must have, podstawa prawidłowej pielęgnacji skóry, nie tylko dojrzałej, ale również młodej, ze skłonnością do trądziku.
Warto podkreślić, by nie traktować retinolu jak zwykłego kremu, który zwyczajowo do tej pory stosowałyśmy.  Retinol to jest właściwie kompleksowa, całoroczna pielęgnacja, gdzie w zależności od reakcji skóry, od podrażnień, od szybkości nabywania tolerancji na te substancje – modyfikujemy preparaty, ich stężenia i wybieramy takie, by terapia była maksymalnie efektywna, przy jednoczesnej minimalizacji działań niepożądanych.”

Właściwości retinolu:

  • zwiększa napięcie jędrności i elastyczności skóry
  • zmniejsza łojotok
  • reguluje procesy złuszczania i odnowy naskórka przez co uzyskujemy efekt „glow”
  • poprawia strukturę skóry
  • zmniejsza widoczność zmarszczek
  • rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe, hormonalne oraz posłoneczne
  • redukuje zmiany trądzikowe oraz blizny potrądzikowe
Dla kogo jest retinol? “Ja proponuję wprowadzenie na stałe moim pacjentkom retinolu po 40 urodzinach, choć spotkałam się z wieloma kobietami, które zaczęły terapię w okolicach 30 urodzin, a niektóre, zwłaszcza te borykające się z problemami trądzikowymi wprowadzają go jeszcze wcześniej, będą nastolatkami. Retinol odblokowuje ujścia gruczołów łojowych – co pozytywnie wpływa na przebieg terapii.”
Kiedy wprowadzamy retinol? “Wprowadzenie retinolu, a zwłaszcza budowanie tolerancji na tę substancji, idealnie jest zacząć teraz, w okresie jesienno-zimowym. W ciągu kilku pierwszych tygodni nasz skóra może reagować podrażnieniem, wysuszeniem, swędzeniem, i to jest naturalne, i należy to po prostu przeczekać. Złagodzić efekty może stosowanie kremów nawilżających czy regenerujących.”
Jaki wybrać preparat i jak go stosować? “Z zasady wprowadzamy retinol w niskim stężeniu, by stopniowo przechodzić na wyższe. Również stosowanie zaczynamy od aplikacji 1/2 w tygodniu, obserwując reakcję skóry. Każda skóra ma inne właściwości i inaczej reaguje, dlatego terapie dobieramy indywidualnie. Na każdym też jej etapie kosmetolodzy z mojego gabinetu służą radą i wsparciem.”

Retinol: Prawda czy Mit

Retinol można stosować wyłącznie w porze jesienno-zimowej
Mit. Retinol można stosować cały rok. Oczywiście myśląc o właściwej całorocznej pielęgnacji skóry, całkowicie wyłączamy z niej … opalanie się. Stosowane filtry +50 codziennie przez cały rok, na urlopie wzmacniamy o czapkę z daszkiem czy kapelusz z rondem i unikamy ekspozycji na słońce. Jeśli faktycznie nie mamy wyjścia, np. jedziemy na miesięczne safari na Saharę, to warto z lekarzem podjąć decyzje o przerwie w terapii. Uwaga! Retinol wycofujemy stopniowo i ze sporym wyprzedzeniem przed ekspozycją, a najlepiej pod okiem specjalisty.
Retinol jest niewskazany do cery wrażliwej i naczynkowej
Mit. Jeszcze do niedawna odradzano tę substancję osobom o cerze wrażliwej i płytko unaczynionej, jednak obecnie wiadomo już, że wszystko zależy od stężenia retinolu w kosmetyku oraz sposobu jego aplikacji. Stopniowe wprowadzanie pochodnej witaminy A do swojej rutyny pielęgnacyjnej jest pożądane i nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków.
Im większe stężenie retinolu tym większa skuteczność terapii
Mit. Retinol to składnik powszechnie znany, który dostępny jest nawet w stosunkowo wysokich stężeniach. Warto wiedzieć, że samo wysokie stężenie nie jest gwarantem skuteczności działania retinolu. Często można spotkać preparaty, które mimo stosunkowo niewielkiego stężenia działają bardzo intensywnie np. ze względu na połączenie z innymi składnikami w kosmetyku.
Wszystkie kremy mają taki sam skład
Mit. Wręcz przeciwnie. Na rynku dostępne są preparaty z retinolem oraz retinalem (oba te składniki należą do grupy retinoid). Najbardziej podstawową formą witaminy A jest retinol, który w wyniku procesów metabolicznych  jest przekształcany do retinalu. Warto dodać, że preparaty z retinolem będą różniły się stężeniem, jak również substancjami dodatkowymi – to bezpośrednio wpłynie na cenę produktu. Retinal ma podobne działanie do retinolu, ale działa mniej drażniąco, i czasem warto rozpocząć przygodę z retinoidami właśnie od niego. Ponadto dobierając pielęgnację indywidualnie łączymy retinol z innymi substancjami jak:  antyoksydanty, czynniki wzrostu, kremy rozjaśniające. Dobieramy również odpowiednie produkty do mycia i tonizacji skory oraz ZAWSZE OCHRONĘ PRZECIWSŁONECZNĄ, która jest konieczna przy kuracji retinolem.
W gabinecie proponujemy:
ZO SKIN HEALTH BY ZIEN OBAGI – Peeling stymulujący
Linię specjalistycznych preparatów ZO Skin Health – do pielęgnacji gabinetowej oraz domowej
Rejestracja – M. 660 627 217