uczulenie na słońce

SŁOŃCE – PRZYJACIEL CZY WRÓG?

Natalia Galas

Natalia Galas, magister kosmetologii

Słońce. Jest nam potrzebne do życia i szczęścia. Poprawia samopoczucie i zdrowie. Czy to możliwe, że jednak nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem?
Tłumaczy Natalia Galas, magister kosmetologii, autorka artykułów z zakresu kosmetologii estetycznej.

 

ALERGIA NA… SŁOŃCE

Zdarza się czasami, że po krótkim spacerze po parku skąpanym w słońcu, na rękach, twarzy lub dekolcie, pojawiają się czerwone, swędzące plamki. Taką reakcje potocznie nazywa się  „uczuleniem na słońce’’, czyli FOTODERMATOZĄ.

Najczęściej objawy tej choroby widoczne są w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, przedramion i dłoni. Ujawniają się zazwyczaj po kilku minutach, ale potrafią nawet i po 48 godzinach. Co ciekawe – obrzęki i zaczerwienienia mogą pojawić się nawet na skórze, która nie miała kontaktu ze słońcem, na przykład na nogach czy plecach.

Właśnie dlatego uczulenie na słońce może być trudne do zidentyfikowania. Jednak kiedy już rozpoznamy „winowajcę” takich reakcji i wyeliminujemy go,  stan skóry szybko się poprawi.

 

NIEBEZPIECZNE ROŚLINY

Uczulenie na słońce zazwyczaj nie pojawia się samoistnie. Przeważnie idzie w parze z alergenem, czyli czynnikiem zewnętrznym, pobudzającym reakcję alergiczną. Bardzo często alergenami są rośliny lub olejki czy leki.

W ubiegłym roku „najpopularniejszą rośliną wakacji” został tzw. barszcz Sosnowskiego. Roślina podobna do kopru zwyczajnego. Na skórze osób, które jej dotknęły, pojawiał  się obrzęk,  pęcherze, rumień.  Reakcja była podobna do oparzenia słonecznego.

barsz sosnowskiego oparzenia

Barszcz Sosnowskiego, fot. Wikipedia

Okazuje się, że  nie tylko „barszcz” potrafi wywołać takie objawy. Równie niebezpieczne dla skóry mogą okazać się z pozoru zwyczajne rośliny: pasternak, seler, marchew, pietruszka, koper, dziurawiec, chryzantemy, nagietek, rumianek czy cykoria.

fotodermatozy leczenie

Rumianek – niewinny sprawca fotodermatoz

Dlatego pamiętajmy, aby unikać kontaktu z roślinami fotouczulającymi lub – jeżeli się zdarzy – nie wystawiać skóry na słońce. W praktyce oznacza to, że nie plewimy w ogródku a później kładziemy się na leżaku opalać, czy też nie obieramy uczulających warzyw na słońcu. Latem odstawmy herbatę z dziurawca, nie przesadzajmy także ilością jedzonej marchewki lub selera, często spotykanego w sałatkach. Jeżeli jednak uwielbiamy te warzywa – jedzmy je wieczorem.

Z innych, popularnych alergenów, które wchodzą w ostrą reakcję ze słońcem warto wymienić olejki cedrowy i cytrusowy, konserwanty oraz leki bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwcukrzycowe.

Uczulenie na słońce – alergeny

Wszystkie alergeny można sprawdzić w artykule autorstwa Natalii Galas: FOTODERMATOZY – UCZULENIE NA SŁOŃCE .pdf

 

JAK SIĘ CHRONIĆ

barszcz sosnowskiego oparzenia

Reakcja skórna po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego

Fotodermatoz nie należy bagatelizować. Mogą wywołać trwałą nadwrażliwość na światło i objawy zagrażające życiu – a przecież nikt z nas nie chce na zawsze rezygnować z przebywania na słońcu.

Dlatego zawsze, przez cały rok, należy stosować kosmetyki o wysokich współczynnikach ochrony przeciwsłonecznej UVA i UVB. Kremy z filtrem należy nakładać nie tylko na twarz (na przykład pod makijaż) ale i na wszystkie inne odkryte partie ciała, czyli grzbiety dłoni lub małżowiny uszu.

Dzięki temu zwiększymy swoją odporność na uczulenie na słońce ale także spowolnimy procesy starzenia  skóry i w dużym stopniu uchronimy ją przed nowotworami.

Natalia Galas

 

 

CZYTAJ POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY:

zabiegi odmładzające na dłonie

Jak cofnąć oznaki czasu widoczne na dłoniach? 

 

 


usuwanie cieni pod oczami

 

Piękna oprawa oczu. Jak usunąć cienie pod oczami. Część 1

 

likwidacja cienie pod oczami wrocław

 

Piękna oprawa oczu. Usuwanie cieni pod oczami. Część 2

 

 

Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej

Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej