Woman with problem skin before and after treatment and make-up over white background.

Trądzik dorosłych to trądzik, który występuje po 25 r. ż. może być to trądzik przetrwały od wieku nastoletniego lub trądzik z późnym początkiem.
Ocenia się, ze trądzik po 25 r. ż. występuje u połowy populacji z niewielką przewagą kobiet.

Jak się objawia?

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego nasileniem i charakterem zmian. W trądziku młodzieńczym występują zaskórniki zamknięte i otwarte, grudki, krosty, w cięższych postaciach mogą wystąpić guzki, nacieki zapalne, a w następstwie tych zmian blizny.
W trądziku późnym dominują zmiany zapalne, zlokalizowane typowo na linii żuchwy, bokach szyi, brodzie. Pacjentki często obserwują nasilenie zmian przed miesiączką.

Na czym polega leczenie trądziku dorosłych?

Leczenie jest podobne jak w trądziku młodzieńczym i zależy głównie od charakteru zmian, a nie od wieku. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja i systematyczne leczenie zewnętrzne. W leczeniu zewnętrznym wykorzystuje się retinoidy, kwas azaleinowy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki, które działają przeciwzapalnie, normalizują rogowacenie i wytwarzanie łoju. Przy nasilonych zmianach zapalnych zalecane jest włączenie antybiotyku (z grupy tetracyklin) doustnie, który stosuje się od 3 do 6 miesięcy. Często pomocne u kobiet włączenie jest środków antykoncepcyjnych. Jeśli zmiany trądzikowe ustępują z pozostawieniem blizn, a także w trądzikach bardzo uporczywych i stanowiących duży dyskomfort emocjonalny często konieczne jest leczenie doustne izotretinoiną.
“W gabinecie dermatologii estetycznej leczenie farmakologiczne łączy się najczęściej z zabiegami pilingów chemicznych, laseroterapii i naświetlaniem lampą LED – podkreśla dr Edyta Englander, właścicielka Gabinetu Dermatologii Ogólnej i Estetycznej. Z naszego doświadczenia wynika, ze najskuteczniejsze jest łączenie leczenia farmakologicznego i zabiegów. Bardzo ważna jest systematyczność, przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja domowa”.

Za czynniki przyczynowe i zaostrzające trądzik dorosłych uważa się stres, zmiany hormonalne, a także stosowanie komedogennych gęstych makeupów.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ: M. 660 627 217 recepcja@englander.com.pl