usuwanie cieni pod oczami

Piękna oprawa oczu. Usuwanie cieni pod oczami. Część 1.
Radzi dr Edyta Engländer,  specjalista dermatologii estetycznej.

Okolica oczu jako pierwsza zdradza nasz wiek i tryb życia. Skóra w tym miejscu jest cienka, prawie pozbawiona tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, za to gęsto pokryta siatką naczyń krwionośnych. Kiedy dodać do tego ekspozycję na słońce nie dziwi, że skóra w tym miejscu starzeje się najszybciej.

Jest to proces złożony – z biegiem lat wokół oczu przybywa kolejnych zmarszczek, ale starzeje się też sama ,,rzeźba” twarzy – łuk brwiowy opada, oczodoły powiększają się, wiotczeje i obniża się skóra czoła, a skronie zapadają się, przez co spojrzenie nie ma już takiej wyrazistości jak kiedyś.  Przeciwdziałanie tak złożonemu procesowi starzenia też powinno być wieloetapowe i kompleksowe.

Przyczyn powstawania cieni jest wiele: wiek, zmęczenie, słaba mikrocyrkulacja, palenie tytoniu. Często cienie są dziedziczne.

Usuwanie cieni pod oczami to tak naprawdę zaplanowany na kilka etapów program rewitalizacji okolicy oczu. Powinien uwzględniać odbudowę głębokiej objętości struktur kostnych oczodołu oraz dołu skroniowego, odbudowe objętości tkanek miękkich, relaksację mięsni oraz rewitalizację samej skóry. Ważne dla ogólnego efektu są często uniesienie brwi oraz dodanie objętości policzkom.

Skronie i owal twarzy

Utrata objętości w obrębie skroni jest często widoczna dość wcześnie, jako, że utrata tkanki kostnej w obrębie twarzoczaszki rozpoczyna się już ok. 25 roku życia. Jej odtworzenie daje bardzo naturalne a jednocześnie spektakularne efekty uniesienia brwi i „otwarcia” oka. Często deficyt objętości w obrębie dołów skroniowych wynosi od 3 do 6 cm sześciennych i wymaga wieloetapowego leczenia. Do tego zabiegu wykorzystujemy kwas polimlekowy lub preparaty kwasu hialuronowego.

Iniekcje kwasu polimlekowego w okolicy dołu skroniowego zawsze muszą być wykonane głęboko, nadokostnowo. Przyrost objętości jest stopniowy, trwa nawet do 6 miesięcy, zabieg często wymaga powtórzenia dla otrzymania pełnej korekty, ale efekty często są spektakularne i utrzymują się około 2 lata.

Preparaty kwasu hialuronowego można deponować w dole skroniowym głęboko czyli nadokostnowo, lub bardziej powierzchownie, przy pomocy kaniuli, między blaszkami powięzi  mięśnia skroniowego. Ta druga technika pozwala na odbudowę objętości nad powierzchnią mięśnia skroniowego, również w części, która znajduje się pod włosami, nad uchem dając dobry efekt podciągnięcia także okolicy jarzmowej.

Wyjście z cienia

Wypełnienie zatoki łez i fałdu powiekowo-policzkowego pozwala na zlikwidowanie cieni pod oczami. Przyczyn powstawania cieni jest wiele: zmęczenie, słaba mikrocyrkulacja, palenie tytoniu. Często cienie są dziedziczne.

Korektę cieni pod oczami wykonujemy przy użyciu kwasu hialuronowego o dobrych właściwościach plastycznych. Najlepszy efekt uzyskuje się deponując preparat pod mięśniem okrężnym oka, pozwala to uniknąć powikłania w postaci obrzęku spowodowanego nadmiernym uwodnieniem zbyt powierzchownie podanego kwasu hialuronowego. Użycie kaniuli pozwala na kontrolowane i bezpieczne, a także komfortowe dla pacjenta wykonanie zabiegu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są przebarwienia pigmentacyjne dolnej powieki, a zwłaszcza okolicy wewnętrznego kącika. Uniesienie skóry w tym przypadku spowoduje, ze przebarwienia będą bardziej widoczne. Także duże worki pod oczami spowodowane przepukliną mięśnia okrężnego oka są wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

Usuwanie cieni pod oczami : skuteczne metody

cienie pod oczami

Uporczywych cieni pod oczami można się pozbyć także dzięki zabiegom:

  • podania toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoksem
  • mezoterapii igłowej
  • mikronakłuwania frakcyjnego przy użyciu specjalnych urządzeń lub ręcznych rollerów
  • laseroterapii laserem frakcyjnym CO2
  • karboksyterapii, polegającej na podaniu CO2 pod skórę

Czytaj: Piękna oprawa oczu. Usuwanie cieni pod oczami. Część 2

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi rewitalizacji skóry powinny być wykonane w serii. Należy również pamiętać, że najlepszy efekt przynosi łączenie kilku metod. Decyzję o tym w jakiej kolejności i ile zabiegów wykonać powinien podjąć lekarz.

W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, gdy nadmiar skóry na powiekach górnych utrudnia widzenie i przy dużych workach pod oczami zabieg chirurgiczny może okazać się nie tylko najszybszym, ale także bardziej opłacalnym finansowo sposobem na poprawę urody.

Edyta Engländer, specjalista dermatolog

 

Artykuł ukazał się w magazynie Uroda i Medycyna. Porady Ekspertów

redukcja cieni pod oczami likwidacja cieni pod oczami jak usunąć cienie pod oczami usuwanie cieni pod oczami wrocław dermatologia estetyczna wrocław

 

Inne artykuły z naszej Strefy Wiedzy:
Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej

Ranking polecanych zabiegów medycyny estetycznej

 

 

 

likwidacja cienie pod oczami wrocław

 

Piękna oprawa oczu. Usuwanie cieni pod oczami. Część 2

 

 

 

Wypróbuj sprawdzone zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Zajrzyj do zakładki: ZABIEGI